Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jsme pionýrský tábornický oddíl, který je součástí 69. pionýrské skupiny Strážci míru se sídlem v Brně – Židenicích.

Oddíl vznikl jako pionýrský v roce 1985 a v roce 1990 byl mezi zakládajícími oddíly Sdružení pionýrských tábornických oddílů.

V současné době je většina členů oddílu ve věku 6 – 13 let a jsme oddíl smíšený, i když nyní s převahou dívek. Jsme otevřeni pro každého zájemce, který je ochoten podřídit své jednání oddílovému kolektivu a stát se jedním z nás v práci i zábavě. Jsme poměrně malý oddíl cca 20 členů, ale nám to vyhovuje a neuvažujeme o podstatném rozšiřování oddílu.

Scházíme se pravidelně každý čtvrtek v 16 hodin u skupinové klubovny na Jamborova 1.

K našim tradicím, které udržujeme, patří i pionýrský slib 1x za rok. Probíhal vždy na prvním letním nočním výletu formou krátké stezky odvahy a přijetím v kruhu oddílu za svitu pochodní. V posledních letech nám počasí příliš nepřálo a několikrát byl slib překládán. Proto jsme poněkud ustoupili od 1. nočního výletu a slib pořádáme vždy na červnové akci stejným způsobem. V posledních letech jsme využili sraz PTO a např. experimentální tavbu pořádanou Technickým muzeem v Brně, které jsme se aktivně účastnili. K dalším tradicím patří již řadu let Mikulášská výprava s přenocováním ve větrném mlýnu v Kuželově.

Náš oddíl již od svého vzniku v roce 1985 pořádá letní tábory. Zpočátku to byly putovní tábory s ubytováním ve školách a DPM. Později, od roku 1992, jsme vybudovali zařízení stanové základny a pořádali letní tábory v údolí říčky Rokytné u Rešic. Ale i stálý tábor potřebuje občas změnu a tak jsme se v roce 1997 vydali na „Expedici Slovenský raj“. Přálo nám štěstí a tak i přes povodně doma jsme slézali tiesňavy Slovenského ráje. Expedici jsme završili výstupem na vrchol Rysů ve Vysokých Tatrách. Následující rok byl tábor přestěhován a od té doby táboříme v lesích nedaleko Lhoty u Lysic. I kolektiv vedoucích postupně vyspěl, a tak si troufáme na stále složitější celotáborové hry. Pro účely celotáborových her vydáváme emise vlastních bankovek. Každá bankovka nese znaky jedné z celotáborových her a každý rok tedy přibývá nové platidlo (tedy alespoň prozatím).

A tak si jen přejeme, abychom s touto i dalšími oddílovými generacemi, prožívali stále nová dobrodružství, objevovali nové světy a hlavně žili v dobré partě.

                                                                          Jarda Pipota, náčelník oddílu